Всеки родител желае детето му да бъде здраво и силно. Като родители знаем, че есенно-зимният сезон може да бъде предизвикателство за имунната система на децата, особено на по-малките с незряла все още имунна система. Но с правилни грижи и природни средства можем да подсилим техния имунитет и да го направим малко по-устойчив на вируси и грипни състояния. Ето няколко практични съвета и насоки, които да включите в ежедневието на вашето семейство:
- Здравословно хранене: Включете в детската диета повече сезонни плодове и зеленчуци. Витамините С и D са особено важни за здравето на имунната система. Фрешове и смутита със сезонни плодове и зеленчуци могат да бъдат вкусна и полезна алтернатива за тези деца, които не хапват достатъчно цели плодове. Аз лично наскоро открих фреша от тиква, оказа се не само вкусен, но и изключително полезен. Тиквеният сок е богат на калций, фосфор, хлор, магнезий, натрий, сяра, желязо, цинк, йод, мед, манган, флуор, кобалт. Но най-уникалният компонент е калият, тъй като това е огромна рядкост за зеленчуците и плодовете. Тиквата съдръжа доста широк спектър от витамини: А, РР, С, Е, група В, бета-каротин.
- Витамин D: През студените месеци липсата на достатъчно слънце и повечето стоене вътре допринасят за недостатъчния синтез и усвояване на витамин D, което може да компрометира детския имунитет. Използвайте всяка възможност да сте на открито сред природата и се наслаждавайте на слънчевите дни, когато има такива. Важен е за здравината на костите и в ограничено количество освен от слънцето може да се набави и чрез някои храни като като риби с високо съдържание на мазнини например херинга, сардини, риба тон и скумрия. Също така може да обсъдите с педиатъра ви възможността за добавка с витамин D.
- Разходки и физическа активност: Активните деца имат по-силна имунна система. Поощрявайте физическите им занимания, игри на открито и спорт. Това помага на тяхното тяло да се бори с инфекции и да подсили имунитета. Когато бях малка в поликлиниката, в която ме водеше майка ми имаше огромен надпис на стената в чакалнята „Ден без разходка е загубен за детето“. А есента дава пъстра и прекрасна възможност за забавни игри на открито.
- Правилна хигиена: Голямо значение има и правилната хигиена като предпазна мярка срещу вируси и инфекции. Учете и подсещайте децата си да мият ръцете със сапун често, особено преди хранене и след като се приберат от вън. Проветрявайте често помещенията, в които играят и спят. Ограничете контактите при първи симптоми на неразположение. Научете ги да кашлят и кихат в лакътя си, а не в ръка.
- Достатъчно сън: Недостатъчният сън може да намали имунната функция. Уверете се, че вашите деца спят достатъчно часове според възрастта им. Редовният и качествен сън помага на тялото да се възстанови и подсили имунитета.
- Хидратация: Осигурете на децата достатъчен прием на течности. Освен вода според възрастта и килограмите, включете в ежедневието им и прием на топли напитки като чай с мед и лимон, както и сок от нар в добавка към друг свеж плодов сок. Те подпомагат здравето на гърлото и подсилват имунитета.
Подсилването на имунитета е процес, който изисква време и търпение. Важно е да се съобразявате с индивидуалните нужди на вашите деца и да се консултирате с педиатъра си преди да започнете нов режим или добавки към диетата им. С правилния баланс между здравословна храна, физическа активност и грижи за хигиената, можем да подготвим децата си за предстоящия есенно-зимен период и да ги предпазим доколкото е възможно от сезонните болести.